دسته بندی خدمات

br
loadin-name
انتخاب خدمت
تعیین تاریخ و زمان
خدمات مورد نیاز
انتخاب آدرس
تایید نهایی

گاواژ چیست؟

هنگامی که بیماری قادر به تغذیه دهانی نیست و مشکلاتی مانند اختلال در بلع، بی اشتهایی و ...دارد نیاز به گاواژ پیدا می کند. گاواژ به معنای تغذیه و وارد کردن مایعات غذایی از راه لوله به معده است. این لوله از طریق بینی یا دهان به معده یا روده کوچک وارد می شود.
اگر بیماران نیازمند تغذیه از راه لوله معده در بیمارستان باشند، گاواژ برای ایشان تهیه شده و تحت نظارت پرسنل بیمارستان تغذیه ادامه می یابد. اما در صورتی که بیمار در منزل باشد لازم است فرد ماهری این کار را انجام دهد چرا که گاواژ در منزل به مهارت نیاز دارد و سهل انگاری در این کار می تواند به شدت آسیب زا باشد. به منظور جلوگیری از عواقب انجام اشتباه این کار یا کاهش مشکلات می توان از موسسات ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل کمک گرفت.

سرویک با بهره مندی از تجربه چندین ساله خود در زمینه اعزام پرستار در منزل تهران می تواند نگرانی خانواده های عزیز در این زمینه رفع نماید.

 

هزینه گاواژ

هزینه انجام گاواژ توسط پرستاران سرویک 200 هزار تومان می باشد.

 

نحوه ثبت سفارش

جهت ثبت سفارش ابتدا نوع خدمت دریافتی را مشخص نموده و کلیه اطلاعات درخواستی را پر کنید، سپس کارشناسان سرویک با شما تماس می گیرند و پرستار جهت انجام گاواژ در منزل اعزام خواهد شد.

 

نحوه ارائه خدمت

پس از تایید سفارش، کارشناسان سرویک با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم جهت اعزام پرستار انجام خواهد شد.

پس از ثبت سفارش مبلغ 50 هزار تومان هزینه ایاب و ذهاب در فاکتور نهایی اعمال خواهد شد.

 

چه افرادی به گاواژ نیاز دارند؟

هنگامی که یک حادثه یا بیماری باعث شود که بیمار بلع خود را از دست بدهد و قادر به خوردن غذا نباشد به گاواژ نیازمند می شود. اگر بیمار در بیمارستان بستری نباشد و ایام بیماری را در خانه خود سپری می کند با کمک پرستار در منزل گاواژ برای ایشان انجام می شود. در ذیل به برخی موارد که بیمار نیاز به گاواژ دارد اشاره شده است:

 • بی اشتهایی در نارسایی احتقانی قلب یا سرطان
 • بیماران دچار اختلال رشد
 • آسیب های خاص مغز، صورت ومری
 • بیماری سیستیک فیبروزیس
 • اختلالات عصبی
 • بیماری های حاد ایدز
 • بیماری های تنفسی
 • جراحی فک و صورت
 • آسیب نخاعی

مراقبت از بیماران گاواژی در منزل

فردی که از یک بیمار گاواژی پرستاری می کند باید امور ذیل را انجام دهد:

 • در ابتدا باید محلول گاواژ را تهیه نمود که به دو روش محلول خانگی و محلول تجاری آماده می شوند. محلول های خانگی شامل موادی مانند گوشت، شیر، برنج، موز، عسل است که با هم میکس شده و پس از رد کردن از صافی از طریق لوله گاواژ آن را به بیمار می دهند. اما محلول های تجاری شامل کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.
 • سپس بیمار را در وضعیت نشسته یا نیمه نشسته قراردهید.
 • دستهای خود را به خوبی بشویید.
 • به جهت جلوگیری از ورود مواد غذایی به داخل ریه، قبل از هر مرتبه تغذیه باید مطمئن شوید که لوله در معده قراردارد.
 • از طریق سرنگی که به لوله معده وصل می کنید ابتدا کمی محتویات معده را به بیرون بکشید و مجددا به داخلی معده برگردانید که به این عمل لاواژ اطلاق می شود.

نکته اول: اگر در مرحله لاواژ محتویات معده داخل سرنگ کشیده نشد احتمالا لوله داخل معده نیست که می بایست توسط پرستار مورد بررسی قرار گیرد.

نکته دوم: اگر در مرحله لاواژ بیش از 150 سی سی مایع از معده خارج شد نباید وعده غذایی جدید به بیمار داده شود.

 در صورتی که موارد بالا انجام شد و بیمار آمده گاواژ است در ابتدا بهتر است با آب ساده یا آب میوه طبیعی شروع کنید. حجم 50 سی سی در هر 4 ساعت توصیه می شود.

برای جلوگیری از ورود هوا به معده لوله معده را با فشار انگشتان خود ببندید سپس سرنگ را از انتهای لوله جدا کنید و پیستون را از داخل سرنگ خارج کنید. سرنگ را به لوله وصل کنید و آن را با ۳۰ سی سی آب بشویید.

قبل از تمام شدن آب، محلول گاواژ که قبلا تهیه شده و ولرم است را به داخل سرنگ بریزید. در تمام مدت سرنگ باید پر از محلول غذایی باشد. با بالا و پایین بردن سرم سرعت ورود محلول را کنترل نمایید.

مدت زمان گاواژ حدود 15 دقیقه می باشد که می بایست با آرامی انجام شود.

قبل از اتمام محلول گاواژ بین 30 الی 50 سی سی آب ساده درون سرنگ بریزید تا لوله شسته شود.

سپس قبل از اینکه آب تمام شود لوله را مجددا با فشار انگشتان ببندید تا هنگام جدا کردم سرنگ هوا وارد معده نشود.

نکته نهایی گاواژ در منزل

پس از گاواژ بیمار در همان وضعیت حدود 30 دقیقه باقی بماند.

دادن دارو به بیمار گاواژی

داروهای مایع به راحتی با سرنگ به داخل لوله تزریق می شوند. اما اگر دارو به صورت قرص است می توان آن را در آب حل کرد و سپس در داخل لوله تزریق کرد.